ייבוא וייצוא חומרים

הסכמים לחילופי חומרי מחקר בין חוקרים לבין ארגונים חיצוניים יכולים להשפיע על פרסום ו/או על זכויות פטנט. לפיכך נדרש ייעוץ מול חברת רמות לפני העברת החומרים (ייבוא או ייצוא)

ייבוא וייצוא חומרים

הסכמים לחילופי חומרי מחקר בין חוקרים לבין ארגונים חיצוניים יכולים להשפיע על פרסום ו/או על זכויות פטנט. לכן סגל אוניברסיטת תל-אביב, סטודנטים וחוקרים, צריכים להתייעץ עם חברת רמות לפני העברת החומרים (ייבוא או ייצוא).

 

ייצוא חומרים

חומרים ביולוגיים וחומרים אחרים יכולים להוות קניין של החוקרים. לפיכך, חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב המעוניינים להעביר חומרים מהמעבדה למוסדות חיצוניים (אוניברסיטאות, מכוני מחקר, ארגונים למטרות רווח וכדומה) מתבקשים להתייעץ עם חברת רמות. החברה תספק הסכם העברת חומר (MTA ) לחתימה על ידי הארגון הקולט על מנת להבטיח כי המחקר ימשיך ללא דיחוי.

במקרה של חומרים שאינם מקנים זכות קניינית (כלומר, לא הוגשה ולא תוגש בגינם בקשה לפטנט), ושאינם נמצאים בשימוש בפרויקטים אחרים בהם רמות מעורבת - החוקרים צריכים להשתמש בטופס הכללי להעברת חומר בכדי לכסות את תנאי ההעברה.

על פי צו היבוא והיצוא תשס"ד-2004 יש חובת דיווח על חומרים מיוצאים, הנכללים ברשימות החומרים המצורפות בתוספת הראשונה או השניה לצו היבוא והיצוא.   

לפיכך, על כל חוקר השולח חומר למוסד או חוקר בחו"ל, למלא את הטופס הנלווה להסכם להעברת חומרים (MTA) – חומר יוצא. יודגש כי מילוי טופס זה חל על כל חומר מיוצא, גם אם אין צורך ב MTA עבורו. 

ייבוא חומרים

בקשת חומרים מארגונים אחרים, בין אם מוסדות אקדמאים, מכוני מחקר או ארגונים למטרות רווח, בדרך כלל כרוכה בחתימה הדדית (הן של המוסד השולח והן של אוניברסיטת תל אביב) על טופס MTA  שנשלח ע"י הארגון החיצוני.

 

על פי רובMTA  מסוג זה יכיל הוראות המגבילות את הזכות להשתמש בחומר, הוראות המגבילות את הזכות לפרסם את תוצאות המחקר ו/או הוראות המעניקות זכויות בתוצאות המחקר לארגון החיצוני. לפיכך, חוקר באוניברסיטת תל-אביב המקבל את טופס ה- MTA צריך להעבירו ללשכת סגן הנשיא למו"פ לשם בדיקה, משא ומתן וחתימה.

 

כדי לחתום על ההסכם על החוקר לקבל את האישורים הבאים:

 

  1. אישור הוועדה האתית של אוניברסיטת תל-אביב ו/או כל אישור אחר שהוועדה האתית תדרוש  - במידה והחומר המבוקש הוא ממקור אנושי (למעט established cell lines, פלסמידים של DNA או חלבון מנוקה). במקרה שהחומר המבוקש הינו תאים (מכל סוג, שאינו established cell lines) המסופקים על ידי חברה מסחרית בעלת האישורים הנדרשים, יהיה עליך להעביר את אישורי החברה המספקת את החומר לוועדה האתית של האוניברסיטה ולקבל את אישור הוועדה כי האישורים שהוצגו מספקים.
  2. אישור הוועדה האוניברסיטאית לפיקוח על השימוש בבעלי חיים במידה והחומר המבוקש הינו בעלי חיים או במידה והמחקר בו ייעשה שימוש בחומר המבוקש כולל ניסויים בבעלי חיים.
  3. כל אישור (אתי או אחר ) הנדרש בהסכם על ידי המוסד השולח.

 

ללא קבלת האישורים הנדרשים, הלשכה המשפטית של האוניברסיטה לא תאשר את ההסכם לחתימה.

 

טפסים להעברת חומרים:

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>