סגן הנשיא למחקר ופיתוח - פרופ' דן פאר

פרופ' דן פאר מכהן כסגן הנשיא למחקר ופיתוח באוניברסיטת תל אביב, החל מאוקטובר 2020

פרופ' דן פאר

 

פרופ' דן פאר הוא פרופ׳ מן המניין וראש המרכז לרפואה תרגומית (Translational Medicine) באוניברסיטת ת״א. פרופ' פאר הוא מחלוצי השימוש במולקולת RNA למניפולציה של תאים במחלות שונות הקשורות לתאי מערכת החיסון וסרטן.

 

הוא גויס ב-2008 מאוניברסיטת הרווארד לאוניברסיטת תל-אביב על מנת להקים את המעבדה לננו-רפואה. יש לו מינויים אקדמיים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד בבוסטון, מסצ'וסטס ובמכון המחקר לסרטן ביוסטון, טקסס.

 

פרופ' פאר פרסם למעלה מ-150 מאמרים וערך מספר ספרים, ומכהן כעורך של שלושה כתבי-עת חשובים בתחום של מערכות להובלת תרופות, כחבר בפאנל המדעי של חמישה  עשר כתבי-עת נוספים וכיועץ מדעי בכמה חברות הזנק וחברות פארמה גדולות בישראל ומחוצה לה.

 

הוא הגיש כ-130 המצאות לרישום פטנטים, שחלקן אושרו ואף מוסחרו במספר חברות (אחת נמצאת לפני אישור סופי כטיפול ביולוגי במחלות מעי דלקתיות) וייסד חמש חברות הזנק בישראל וארה״ב.

 

פרופ׳ פאר הוא מחלוצי השימוש במולקולות RNA כתרופות מולקולריות ומעבדתו הייתה הראשונה בעולם להראות כי ניתן להוביל מולקולות אלה לצורך השתקה של גנים, יצירת חלבונים תרופתיים ועריכה של גנים באמצעות ננו-חלקיקים המתבייתים לתאי המטרה שלהם כשהם מוזרקים למחזור הדם.

 

הטכנולוגיות שפותחו במעבדה של פרופ׳ פאר נמצאות בשלבי ניסוי שונים בבני אדם בסרטן, דלקות מעי, במחלות גנטיות נדירות (מחלות יתום) וכחיסונים למחלות ויראליות.

 

תחומי המחקר העיקריים של פרופ׳ פאר כוללים פיתוח של תרופות מולקולריות המבוססות על RNA (בעיקר שליחים גנטיים, השתקה של גנים ועריכה של גנים (חיתוך גנים ותיקונם) במחלות מעי דלקתיות, סרטני דם, מח ושחלה, במחלות גנטיות נדירות (מחלות יתום) וכחיסונים למחלות ויראליות ופיתוח נשאי תרופות ננומטרים בעלי יכולת הכוונה סלקטיבית לתאי מטרה שנושאים את אותן מולקולות RNA.

 

למידע נוסף אודות פרופ' דן פאר >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>